reklama

Aj ja učím...

Nechcem sa tváriť, že je všetko v našom školstve v poriadku. Aj mne vadia niektoré veci.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

1.Učiteľ v očiach žiaka

Nemôžem sa zbaviť pocitu, že pojem prirodzená autorita učiteľa akosi ustupuje do úzadia. Áno, súhlasím s názorom, že učiteľ si spraví autoritu sám a on je ten ktorý si určí hranice medzi ním a deťmi. Problém však je niekde inde...

Deti si dnes vo všeobecnosti voči učiteľovi oveľa viac dovoľujú a mierne povedané veľmi rady hľadajú spomínanú hranicu medzi nimi a učiteľmi. To by sa tiež ešte dalo akceptovať, pretože entuziazmus, energia a veselosť by deťom chýbať nemala. Treba však rozlíšiť „zdravé“ hľadanie hranice od vyslovenej provokácie s ktorou sa stretávame žiaľ, čoraz častejšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príklad: Zaujímavý pocit, keď Vám dieťa šupne snehovú guľu za golier J. Určite však lepší, ako riešiť otázku prijatia strážnej služby v základných školách...

2.Učiteľ v očiach rodiča a spoločnosti

Už dávno neplatí, že učiteľ bol v spoločnosti NIEKTO.

Zodpovedne a čestne môžem napísať, že učiteľ sa svoju prácu snaží robiť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, jednoducho povedané na 100%. Veľmi dôležitá je však spolupráca učiteľa a rodiča. Tak ako rodič považuje za prirodzené, že o jeho dieťa je v škole dobre postarané, tak zasa učiteľ potrebuje mať pocit dôvery a korektnej spolupráce medzi ním a rodičom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je smutné a na zamyslenie, ako mnohí rodičia často dokážu byť veľmi nekritickí, ba až naivní. Chybu takmer vždy hľadajú v učiteľovi a slepo veria svojim deťom.

Chvalabohu serióznych rodičov, ktorí radi konzultujú problémy svojich detí nielen s nimi, ale aj s učiteľom, je ešte stále viac.

Príklad: Rodič namiesto otvoreného rozhovoru s pedagógom preradí svoje dieťa do inej školy v naivnom domnení, že tam sa z ich synáčika (dcéry) stane výborný žiak (žiačka), pretože sú tam kvalitnejší učitelia ako na pôvodnej škole.

Ešte sa to žiaľ nikdy nepotvrdilo.

3. Byrokracia verzus výchova

Žiaľ, v školstve je dnes asi dôležitejšie bezchybné vypisovanie triednych kníh a iných

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„prepotrebných“ dokumentov, ako riešiť výchovné a iné problémy.

Príklad: Milí učitelia a učiteľky, koľkokrát sa vám už stalo, že dieťa, ktoré ste počuli v škole zahrešiť, ste akože nepočuli, ale hrial vás pocit, že máte dobre vypísané všetky kolónky v triednom výkaze?

Mrzí ma, že u mnohých byrokracia víťazí nad výchovou.

4. Platové ohodnotenie

Táto kapitolka je na samostatný článok. Rád ho napíšem.

Marián Lacko

Marián Lacko

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

mladý človek, ktorý rád spoznáva nové a nové veci a vie sa tešiť z maličkostí, neznáša faloš a pretvárku... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu